KakanjLive | Srijeda, 14.11.2018. godine

Kakanj nadigrao vrlodobre Širokobriježane

27.10.2018. - U borbenoj utakmici, Kakanjci su kako se približavao kraja neprestano rasli, kako energetski tako i taktički te na kraju savladali vrlodobar tim iz Širokog Brijega

Utakmica u Kaknju je počela odavanjem počasti ubijenim policajcima Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

Za prvu loptu su skakali Lončar i Josipović. Bilo je očigledno da će viši Markus doći do lopte, ali ovu namjeru je prozreo Luka Jovanović i na polovini terena koja pripada Širokom uhvatio loptu koju je reprezentativni centar iz Širokog poslao prema svojim igračima. Bilo je ovo slatko sportsko nadmudrivanje od prve sekunde koje je začinio Željko Palavra na samom kraju u posljednjoj sekundi ubacivši tricu za ubjedljivu pobjedu Kaknja od 11 poena razlike.

Prva dva perioda nisu naslućivala ovakav rezultat i ubjedljivu pobjedu. Košarkaši Kaknja su ustvari u završnici utakmice nagrađeni za borbenost, izgaranje na terenu, uloženi trud, posebno u drugom poluvremenu. O borbenosti domaćih košarkaša govori i 13 ukradenih lopti u odnosu na četiri ukradeno od strane igrača iz Širokog.

Prvih deset minuta pripalo je momcima Danijela Jusupa. Četiri razlike uz raspoloženog Ivana Karačića, koji je ubacio tri trice, a onda je to na isteku četvrtine potvrdio Mateo Čolak, također tricom. U istom periodu domaće košarkaše nije išao šut, ali nijednog trenutka nisu ostajali bez energije i želje da nešto više naprave. Strpljivo su gradili igru vjerujući da će im se vratiti do kraja utakmice.

Već narednih deset minuta završeno je nerješeno 18:18. Međutim prvo poluvrijeme gosti rješavaju u svoju korist 34:38. Od trenutka kada je Široki poveo 6:8, do kraja poluvremena nije ispuštao prednost. Cijelo vrijeme se igralo na jedan-dva posjeda razlike.

Kaknjci su poveli na početku utakmice i prvu narednu prednost od jednog poena razlike ostvarili su tek u 26 minuti utakmice kada je Igor Josipović pogodio sa linije slobodnih bacanja 46:45. To je trenutak kada Kakanj počinje ostvarivati rezultatsku prednost, koju gubi 43 sekunde prije kraja četvrtine, Goran Filipović je ubacio tricu za 55:56, da bi ovih deset minuta ipak završilo prednošću Kaknja 57:56, nakon što je kapšiten ekipe Muflizović ubacio dva puta sa linije slobodnih bacanja.

Posljednji puta na ovoj utakmici Široki je bio u prednosti sedam minuta i 47 sekundi prije kraja, kada je Batinić pogodio za tri poena i za rezultat 59:62. U nastavku domaći tim je upravo onim oružjem u kojem su Širokbriježani najjači, tranzicija i šut za tri poena došao do pobjede. Neosporan talenat u odlučujućim minutama utakmice potvrdio je Mirza Velić. Odmah u narednom napadu manirom sigurnog i iskusnog igrača, mladi Velić je vratio tricu, poravnao na 62:62. Večeras, posebno raspoloženi kapiten Aldin Muflizović, na Velićevu asistenciju povećava na 64:62, a onda ponovo Velić odlučuje da preuzme odgovornost i ubacuje nova tri poena za 67:62. Uspio je Široki prići na 73:71, tri minute prije kraja utakmice, a onda su Kakanjci počeli da povećavaju razliku tako da je 34 sekunde prije kraja utakmica već bila rješena jer je semafor pokazivao plus sedam poena 83:76.

Utakmica je završila sa pet poena Željka Palavre. Prvo dva sa crte slobodnih bacanja, a onda je ukrao loptu prilikom izvođenja sa čeone linije, naštimao se sekundu prije kraja, sa krilne pozicije –iz kornera i ubacio tricu za veliku pobjedu, i ogromnu nagradu publici i navijačima koji su večeras, kao i njihovi ljubimci davali dodatnu energiju za bodove u prvoj domaćoj utakmici nove košarkaške sezone.

KK Kakanj – HKK Široki Brijeg 92:81
(16:20; 18:18; 23:18; 35:25)

Sportska dvorana u Kaknju.Drugo kolo prvenstva BiH u košarci. Gledalaca 750. Sudije: Tomislav Stapić, Mia Čavara i Nermin Nikšić. Delegat: Miodrag Vujović.

KK Kakanj: Ivan Begić 7, Igor Josipović 15, Aldin Muflizović 20, Haris Ćurevac 9, Adnan Arslanagić 10, Mirza Velić 9, Ernes Mešinović 2, Nermin Buza 4, Luka Jovanović 4, Željko Palavra 12, Sead Delibašić, Zlatan Tepić. Treneri: Benjamin Šabić, Mirnes Ganić, Mirza Demir.
HKK Široki Brijeg: Toni Ćutuk, Markus Lončar 6, Goran Filipović 15, Ante Planinić, Mateo Čolak 7, Jure Zubac 7, Mate Šušak, Ivan Karačić 17, Mateo Drežnjak 6, Dario Drežnjak 12, Josip Batinić 8, Marko Damjanović 3. Trener: Danijel Jusap, Asistent: Ante Lončar.