KakanjLive | Srijeda, 23.05.2018. godine

Kakanj iz Kupa eliminisao Sparse

17.01.2018. - U punoj dvorani Kaknjskog kulturno sportskog centra, uz fantastičnu podršku navijača, košarkaši Kaknja su prednost Sparsa iz prvog poluvremena postepeno topili i došli do pobjede 76:72 plasiravši se u finale Kup takmičenja Sistema A

Baš kao i u posljednjoj prvenstvenoj utakmici, kada je Bosna Royal u Kaknju prvu četvrtinu završila u svoju korist rezultatom 20:24, tako su i Sparsi u ovoj Kup utakmici napravili isti rezultat u prvih deset minuta i na kraju utakmice poraženi. Košarkaši Kaknja su se plasirali u finale Kupa Sistema A gdje ih čeka tuzlanska Sloboda.

Sparsi su nastavili održavati prednost i u drugom periodu igre sve do 44 sekunde do kraja prvog poluvremena kada domaći košarkaši prvo tricom Adama Mirkovića prilaze na jedan poen razlike 36:37, a poslije propuštenog napada Sparsa, isti igrač u narednom napada Kaknja biva fauliran i sa linije slobodnih bacanja dovodi svoju ekipu u prednost od 38:37. Đokić je s penala poravnao rezultat 38:38, a onda je Josipović svoju momčad odveo na odmor sa dva poena u plusu 38:40.

Odličan početak trećeg perioda napravili su košarkaši Kaknja serijom od 6:0 (44:40) sa četri poena kapitena Muflizovića i dva poena Božovića. Polovinom ovog perioda domaći su imali i 11 poena u plusu 55:44 i u tom trenutku u trećoj četvrtini napravili rezultat 17:4. Onda je na scenu stupio iskusni kapiten Sparsa, Igor Josipović i napravio solo seriju od 6:0 smanjivši prednost Kaknja na plus pet (55:50).- Adam Mirković i Adi Zahiragić su imali mirnu ruku i iskoristili slobodna bacanja za novih pet razlike u korist Kaknja 59:54. Ipak, najbolji pojedinci u Trbićevoj ekipi, Đokić i Josipović dovode kraj trećeg perioda na samo tri razlike za Kakanj 61:58.

Zadnji period „Kakanjski kraljevi“ sigurnom igrom u odbrani prekidaju gostujuće napade uz odličnu realizacju i ubacuju deset poena, a sa druge strane Sparsi samo dva i stiže se do najveće razlike na utakmici od 11 poena 71:60. Stečeno samopouzdanje i prednost Kakanjci su platili malim opuštanjem, gosti prave seriju od 0:8 i ponove se približavaju na tri razlike 71:68. Bilo je tri minute i 47 sekundi do kraja utakmice. Pri tom rezultatu Božviću je, jedan minut i devet sekundi , prije kraja svirana peta lična, a Đokić povećava seriju Sparsa i smanjuje prednost Kaknja na samo jedan poen 71:70. Bilo je 25 sekundi do kraja. Rogić faulira Zahiragića, a ovaj iskorištava jedno slobodno bacanje i povećava na 73:70.Zatim Josipović pravi nesportski faul, deset sekundi do kraja i to na večeras raspoloženom Adiju Zahiragiću, a kakanjski Zmaj - sigurno, mirno i hladnokrvno ubacuje 2/2 i povećava prednost Kaknja 74:70. Devet sekundi do kraja Sparsi se nisu ni sastavali sa loptom kako treba, a Grubelič je već napravio faul na Dediću koji realizira oba slobodna bacanja za 76:70. Sa istekom vremena gosti iz Sarajeva su smanjili na 76:72.

IMG_9886Adi Zahiragić u trenutku kada sa slobodnih bacanja rješava pitanje pobjednika

KK Kakanj -OKK Spars Zirat Bank 76:72
(20:24, 18:16, 23:18, 15:14)

Sportska dvorana u Kaknju.Kup utakmica –polufinale Sistema A. Gledalaca 1000. Sudije: Ernad Karović, Nermin Nikšić i Seid Nožinović.

KK Kakanj: Ermin Dedić 8, Darko Talić 3, Ernes Mešinović , Aldin Muflizović 18, Sead Delibašić,Adi Zahiragić 6, Danilo Negovanović 6, Nebojša Maksimović 3, Zlatan Tepić, Adam Mirković 13, Milivoje Božović 15 i Nermin Buza 4.Trener: Josip Pandža. Pomoćni treneri: Benjamin Šabić, Mirnes Ganić i Mirza Demir.

OKK SPARS Zirat Bank: Semir Karić 2, Roko Rogić, Dejan Đokić 16, Aleksa Stepanović 9, Tarik Biberović, Sandi Grubelič , Fahrudin Manjgafić 6, Maksim Kovačević 12, Kenan Kamenjaš, Refik Bašić 6,Ibrahim Durmo 12, Igor Josipović 18, Alija Pirić. Trener: Marko Trbić, Ivan Opačak i Josip Dujmović.