KakanjLive | Četvrtak, 21.11.2019. godine

Igrači i navjači trijumfovali nad prvakom države

26.10.2019. - Fantastičnom simbiozom stručnog štaba, igrača i publike, košarkaši Kaknja su nanijeli poraz ekipi Širokog i ostvarili drugu prvenstvenu pobjedu

Zvanična spikerska najava utakmice počela je pozivom prisutne publike da pozdravi aktuelne prvake BiH. Publika je uzvratila aplaudiranjem dostojnim za BH šampione. Tako je utakmica počela u sportskom i prijateljskom duhu, a može se reći da je tako i završila. Aplauzima i jednom i drugom timu za sve prikazano na terenu, a posebnim gromoglasnim aplaudiranjem igračima Kaknja, koji su veoma radosno uzvraćali navijačima, koji su u najprelomnijim trenucima bili u pravom smislu rijeći – šesti igrač Šabićeve momčadi.

Gledali smo potpuno izjednačenu igru oba tima tokom prvih dvadeset minuta. Šest puta u prvom poluvremenu rezultat je bio izjednačen (22:22, 31:31, 38,38, 40:40, 43:43 i 46:46). Ipak Široki je češće bio u vodstvu, a Kakanj uglavnom stizao prednost, koja je bila najveća u prvoj četvrtini, plus 8 (10:18). I pored toga Kakanj je prvi period priveo u svoju korist (27:24) i to na samom isteku četvrtine, tricom Jovana Đorđevića Marinkovića. Kakanj je prvi puta poveo u sedmoj minuti utakmice, poenima Adnana Arslanagića 21:22. Najveću razliku do odlaska na veliki odmor domaći su imali kod rezultata 38:34, kada je poene sa centarske pozicije leđnom igrom ubacio Refik Bašić. Bio je to njegov osmi poen. Ponovo je četvrtina, ovoga puta druga, završila tricom košarkaša Kaknja. Za 46:46 pogodio je Mirza Velić.

Najmanje koševa postignuto je u trećem periodu, ukupno 27 (12:15). Bio je to rezultat nešto agresivnije odbrane sa obe strane iz čega su uslijedile po dvije kraće serije promašaja, čak i sa polaganja i zicerskih pozicija. Ponovo su košarkaši Kaknja, za kraj četvrtine šutirali tricu ali ovoga puta nisu bili precizni. Promašajem za tri poena počeli su i zadnji period večerašnje utakmice.

Totalni obrt nastaje dvije minute i 28 sekundi do kraja, kada je kontrolu utakmice preuzela publika, a Adnan Arslanagić postigao tricu za preokret 76:75. Frenetično, preglasno navijanje sasvim sigurno je poremetilo igrače Širokog. Na asistenciju kapitena Kakanjaca, Nermina Buze, Jovan Đorđević jednu minutu i 52 sekunde prije kraja, novom tricom povećava prednost na 79:75. Krunoslavu Krajnoviću, ništa drugo nije preostalo nego da pobjedničku atmosferu u dvorani smiri tajmautom. Filip Kraljević, najprisebnioji i najbolji igrač Širokobriježana, smanjuje na dva razlike 79:77. Potom je, manirom pravog virtuoza, Adnan Arslanagić „promješao“ odbranu Širokog i fantastičnim rolingom vratio četiri razlike za Kakanj 81:77, a do kraja je ostalo 28 sekundi. Goran Filipović, krade jednu loptu, večeras najboljem pojedincu Arslanagiću, i smanjuje na 81:79. Kakanjci se ponovo uzdaju u svog pleja i šutera i zadnji napad prepuštaju Arslanagiću koji je zaustavljen blokadom. Četiri sekunde do kraja, gosti izvode loptu sa strane, traže Karačića koji iz teške situacije pogađa prvi obruč, u skoku se najbolje snalazi Jovan Đorđević, hvata lotu i ne ispušta je do zvuka sirene za kraj. Uslijedila je erupcija oduševljenja.

KK Kakanj – HKK Široki 81:79
(27:24, 19:22; 12:15; 23:18)

Utakmica trećeg kola košarkaškog prvenstva BiH. Dvorana KSC Kakanj. Gledalaca 800. Sudije: Bojan Jovanić, Milan Adamović i Željko Petković. Delegat Duško Bojović.Svi iz Banja Luke.

KK Kakanj: Ermin Dedić 3, Adnan Arslanagić 27, Ernes Mešinović, Jovan Đorđević 15, Faris Sikira, Haris Ćurevac 10, Mirza Velić 5, Damir Pirić, Mirsad Pilavdžić 1, Nermin Buza 6, Refik Bašić 14, Džan Pirić,. Trener: Benjamin Šabić, Asistent: Mirnes Ganić.

HKK Široki: Josip Naletilić 3, Filip Kraljević 21, Goran Filipović 10, Mateo Čolak 6, Jure Zubac 10, Marko Bošnjak, Ivan Karačić 2, Mile Čović, Mateo Drežnjak 7, Dari Drežnjak 7, Marko Damjanović, Josip Batinić 13. Trener: Krunoslav Krajinović. Asistent: Ante Lončar.