KakanjLive | Nedjelja, 21.07.2019. godine

Brandao donio Veležu trijumf-Olimpik ne gubi nadu

22.04.2019. - Golom Brazilca Brandao de Souze iz 53.minute „Rođeni“ ostvarili veliki trijumf u Jajcu i zadržali bod prednosti ispred zahuktalog Olimpika, koji i dalje ostaje u „mrtvoj“ trci za naslov prvaka i povratak u premijerligaško društvo

brandaoBrandao donio veliki trijumf Veležu

U 23.kolu Prve lige Federacije BiH nije bilo većih iznenađenja. Domaći su zabilježili šest pobjeda,dok su čast gostiju spasili „Rođeni“pobjedom u Jajcu,a pobjednika jedino nije bilo u Orašju.Mizeran broj gledatelja, izuzev na „Mračaju“ gdje je derbi i veliki trijumf Veleža posmatralo 2.000, uglavnom navijača „Rođenenih“,dok je na preostalih 7 susreta bilo samo 1.570, među kojima i 150 pristalica Rudara, što je najslabija posjeta na Vardi od postojanja kluba! Nisu se posebno istakli ni strijelci jer je postignuto samo 17 golova(2,1 po utakmici), dok su suci ostali dosljednji ustaljenoj praksi i sa pokazana 34 žuta i dva crvena kartona ispunili normu.

Jedan gol za tri velika boda „Rođenih“ u Jajcu

Iako su bili lišeni usluga prvog strijelca Nusmira Fajića,čiji izostanak je pod velom tajni, te šefa struke Ibre Rahimića, koji je zbog incidenta na derbiju protiv Olimpika, od strane Disciplinske komisije kažnjen četveromjesečnom zabranom svih aktivnosti u sportu, nogometaši Veleža uspjeli su doći do toliko željenog trijumfa nad (pre)ambicioznom ekipom Metalleghea. Dugo su Mostarci „lomili“ otpor „Kraljeva“, ali su u 53.minuti golom Brazilca, Brandao de Souze, uspjeli savladati Mostarca na golu Metalleghea, iskusnog Marka Sušca i doći do velikog trijumfa. Arbitar Sanel Silić iz Cazina, tokom igre izrekao je pet javnih opopmena(tri domaćim i dvije gostujućim igračima) . Po završetku utakmice petorica domaćih igrača su verbalno napali i prijetili sudijama ovog meča koji su sve prijavili delegatu utakmice Jasminu Memiševiću iz Breze. Prijavljeni su kapiten Dženan Haračić, Rijad Pljevljak, Sanel Kovač, Marko Sušac i Deni Simeunović, kao i službeni predstavnik kluba Sulejman Smajić, koji će sigurno biti sankcionirani od strane Disciplinske komisije NS Federacije BiH.

petigracaPet igrača Metalleghea prijavljeno za verbalni napad na sudije

Olimpik u nastavku deklasirao Bratstvo

Skoro identično bilo je i na sarajevskoj Otoci, gdje su izabranici Nikole Nikića dugo držali egal protiv „Vukova“.Bratstvo je palo u nastavku, kada su kapiten Adnan Osmanović u 68.minuti iz penala i Mile Pehar (76.) dva puta savladali Tina Divkovića i riješili pitanje pobjednika. Tačku na i stavio je Dalibor Pandža u prvoj minuti sudačke nadoknade i nastavio svoj golgeterski pohod i opravdao epitet zimskog pojačnja iz redova Mladosti(DK) u kojoj se nije uspio nametnuti sada već bivšem treneru Adnanu Zildžoviću.“Podbacio“ je jedino Kenan Bajraktarević, rekorder po dodjeli kartona, koji je, kao rijetko kada, samo dvojici gostujućih igrača izrekao javne opomene!

gorazdeGoražde bez milosti prema fenjerašu

Sigurnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Goražda, koji ovog proljeća igraju kao preporođeni.Snagu Ušanovićevog sastava, kojeg predvodi prekaljeni Armin Kapetan, osjetili su i otpisani Visočani,koji su ispraćeni „pokerom“ golova.Armin Kapetan bio je dvostruki strijelac(38. i 56.), dok su preostala dva gola postigli mladi Benjamin Šehić(34.) i srbijanski internacionalac Dario Blagojević(74.).

vitezjedinstvoTreća uzastopna pobjeda Viteza

Nakon gostujućeg trijumfa u Čapljini, igrači Viteza uspjeli su savladati i oslabljenu momčad Jedinstva i sa nova tri boda pobjeći iz opasne zone. Bila je ovo treća uzastopna pobjeda izabranika Veseljka Petrovića do koje su došli bez većih teškoća. Mrežu mladog Vernesa Karavdića prvi je načeo Armin Sarvan u 9.minuti,a sa dva pogotka za samo dvije minute(56.iz penala i 58.), Samir Čakar je potvrdio sigurnu pobjedu svog tima, koji je sve bliži luci spasa.

Hercegovački derbi pripao Konjičanima

Važnu pobjedu ostvarili su i igrači konjičkog Igmana u dvoboju sa sve slabijim Čapljincima, kojima nije pomogla ni šok terapija promjenom trenera(Tomislav Raguž umjesto Damira Borovca,op.a). Hercegovački derbi odlučio je mladi Denis Žerić, igrač Željezničara na posudbi u Igmanu, koji je u 37.minuti savladao donedavnog juniora Zrinjskog, Brunu Šutala, koji je na golu zamijenio odličnog Ivana Trifkovića(18.9.1997.),kojem su od početka proljetnog dijela prvenstva u Olimpiku rezerve provjereni premijerligaški golmani Dejan Bandović i Adnan Hadžić.

konjiccapljinaIgman  bolji od ove sezone slabih Čapljinaca

Rudar konačno slavio protiv Slavena

Golom rezerviste Mirze Šube iz 89.minute Zeleno-crni su konačno uspjeli stići do prve pobjede protiv tradicionalno neugodne ekipe Slavena, koja je u prethodnih 7 prvenstvenih susreta ostvarila 4 pobjede i 3 remija. Malo je nedostajalo da Živiničani i ovaj put ostanu neporaženi.Jedna sjajna akcija Rudarevog tima u kojoj su akteri bili Belmin Kobilica, Adnan Hrelja, Sedad Subašić, asistent Bajro Spahić i strijelac Mirza Šubo, „razbila“ je zgusnutu odbranu i slomila otpor gostiju, koji su ovim porazom došli ispod crte za opstanak i malo je vjerovati da će sačuvati prvoligaški status.
Igrači Rudara uspjeli su srušiti neugodnu tradiciju u dvobojima sa Slavenom, ali su nažalost ostali bez navijača jer je utakmici prisustvovalo 150 gledatelja, među kojima i samo jedan član Upravnog odbora kluba, što najbolje oslikava stanje u najstarijem kakanjskom sportskom kolektivu, koji očito preživljava svoje najteže dane u bogatoj istoriji.

Pobjeda Zvijezda za ostanak među vodećim kvartetom

Kao što se i očekivalo, Zvijezda je upisala nova tri boda i ostala među vodećim kvartetom. Otpisani Novi Travnik bio je lak plijen izabranicima trenera Lazarevića, koji su samo dva puta savladali Senada Poračanina. Štoper Slađan Antić doveo je Zvijezdu u vodstvo u 33.minuti, a konačan rezultat od 2:0 postavio je mladi Amar Mehić u 57.minuti.

„Labudovi“ ostali bez pobjede protiv jakog TOŠK-a

Pobjednika u ovom kolu jedino nije bilo u Orašju, gdje su se „Labudovima“ suprostavili Tešnjaci. Domaći su u ranom otvaranju utakmice (3.minuta) poveli golom kapitena Marka Prgića iz penala i bili blizu trijumfa.Ipak, posustali su u finišu kada je korpulentni Marsel Mace u 83.minuti savladao mladog Živkovića i svom timu osigurao jedan bod i ostanak na trećoj poziciji, što je veliki uspjeh ovog tima, koji je prošle sezone teškom mukom izborio opstanak u prvoligaškom društvu.

Rezultati 23.kola i broj gledatelja

JAJCE: Metalleghe BSI-Velež 0:1 (2.000), GRADAČAC: Zvijezda-Novi Travnik 2:0 (250), SARAJEVO: Olimpik-Bratstvo 3:0 (250), GORAŽDE: Goražde-Bosna 4:0, KONJIC: Igman-Čapljina 1:0 (270), VITEZ: Vitez-Jedinstvo 3:0 (200), ORAŠJE: Orašje-TOŠK 1:1 (200), KAKANJ: Rudar-Slaven 1:0 (150).